آموزش عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای در مشهد

دوره آموزشی عکاسی با دوربین حرفه ای در مشهد
دوره های آموزشی گوناگونی در هدا استودیو برگزار می شود که یکی از مهترین آنها، دوره عکاسی با دوربین های حرفه است. در این زمینه تفاوتی میان برند دوربین عکاسی وجود ندارد و آموزش کار با انواع دوربین های عکاسی و فیلمبرداری در این دوره تدریس می شود.

هدا استودیو به عنوان یکی از برگزارکنندگان دوره آموزش عکاسی و فیلمبرداری با دوربین های حرفه ای در مشهد شناخته می شود. دوره های آموزشی هدا استودیو در سرفصل های گوناگونی تعریف شده است. دوره عکاسی و فیلمبرداری با موبایل، عکاسی و فیلمبرداری با دوربین حرفه ای، ادمینی شبکه های اجتماعی، طراحی سایت و همچنین تدوین با پریمیر و اینشات از جمله این دوره هاست. در این مطلب به صورت مفصل درباره آموزش عکاسی با دوربین های حرفه ای صحبت کرده ایم که در ادامه می خوانید.

چرا عکاسی با دوربین حرفه ای؟

عکاسی و تصویر برداری، یکی‌ از محبوب ترین مهارت ها، بین موارد گوناگون است. این حرفه از سطح مبتدی تا بالاترین سطوح خود پویایی خاصی داشته، و شما را به جنب و جوش وا می‌دارد. از ابتدای خلق دستگاهی به نام دوربین و ثبت اولین عکس ها، تا اختراع بهترین ترین لنز های قرن حاضر و شروع عکاسی حرفه ای ، این هنر ادامه داشته و همچنان نیز بر قرار است. عرصه این مهارت بسیار وسیع بوده، و در موارد مختلفی نیز کاربرد دارد. از عکاسی هنری گرفته، تا عکاسی تبلیغاتی و‌‌‌… همه و همه جزو این بازه وسیع محسوب می شوند.

صنعت عکاسی یک صنعت رو به پیشرفت محسوب شده، و روز به روز به علاقه مندان این مهارت پر کاربرد افزوده می شود. عکاسی علاوه بر علاقه شخصی، با تمرین و یادگیری درست می‌تواند منبع درآمد خوبی برای شما محسوب شده، و در زمینه اقتصادی نیز پشتیبانی مهم برای شما محسوب شود.

برای پیشرفت در این حرفه دو اصل یادگیری درست و تمرین بسیار مهم بوده، و دارای نقشی اساسی هستند. علاوه بر این، رعایت نکات مهمی نظیر ترکیب بندی، نور مناسب، ساعت طلایی و… نیز دارای نقش تاثیر گذاری در این امر می باشند. با تهیه یک دوربین مناسب و رعایت چند نکته ساده، از عکاسی اصولی لذت برده و روز به روز در این مهارت پیشرفت کنید. در ادامه به بررسی زوایای مختلف این صنعت وسیع و کاربردی پرداخته، و چند نکته مهم را مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

درباره عکاسی با دوربین حرفه ای

همانطور که اشاره شد، برای عکاسی حرفه ای به دو عامل اصلی نیاز دارید. اولین عامل یادگیری صحیح است. برای یادگیری مهارت عکاسی روش های مختلفی پیش روی شماست. خودتان بیاموزید، یا از فردی بیاموزید که به صورت تخصصی این مهارت را فرا گرفته است. در مورد اول شاید به نتایجی مفید دست پیدا کنید. اما به احتمال قوی به علت نداشتن راهنمایی اصولی یادگیری شما نیمه تمام باقی خواهد ماند. مورد دوم اما، روش صحیح یادگیری این مهارت است. در هر رشته و مهارتی، همیشه یک فرد با تجربه با راهنمایی های خود به بهبود شما کمک خواهد کرد. و عکاسی حرفه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست.

برای یادگیری این مهارت از راهنما نیز، روش های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. کلاس های مجازی، حضوری، خصوصی، عمومی و… هر کدام دارای مواردی برای اشاره هستند. اما در‌ این بین یادگیری صحیح شما مهم ترین مولفه است.

دوره تخصصی عکاسی با دوربین حرفه ای مشهد، یکی از انتخاب های پیش روی شماست. این در ۵ جلسه و به صورت خصوصی برگزار شده، و از یادگیری صحیح شما اطمینان حاصل می‌کند. دوره مذکور به صورت حضوری و در شهر مشهد برگزار شده، و با ارائه نمونه کار، رضایت شما را برای ثبت نام در این دوره جلب خواهد کرد‌.

نکته مهم بعدی اینکه، ساعت دوره شناور بوده و انتخاب آن با نظر خود شما صورت می گیرد‌. با این ویژگی شما در هر زمانی، می‌توانید از محتوا دوره استفاده نموده، و برنامه های خود را نیز در دست داشته باشید.

از مزیت های دیگر دوره، تجربه بالای مدرس دوره بوده، که باعث رضایت بالای ۹۰ درصد شرکت کنندگان دوره قبلی است. اساتید این دوره از کسب مهارت شما، به شیوه درست اطمینان حاصل نموده، و همچنین با مطالب عملی و تجهیزات کامل مانند نور، میکروفون، دوربین گیمبال و… به یادگیری درست شما کمک می کنند.

در ادامه به بررسی مباحث تاریخی این حرفه و چند نکته راجع به عکاسی و تصوير برداری خواهیم پرداخت.

تاریخچه عکاسی حرفه ای

میل به ثبت تصاویر و در حقیقت، ثبت لحظات آدمی، از ابتدای بشریت با ما بوده است. این را می توان از ثبت تصاویر انسان های اولیه بر روی سنگ های غار های تو در تو متوجه شد. بعد از گذشت مدت ها و قرن ها و با اختراع دستگاه عجیب و جذابی به نام دوربین عکاسی اما، این علاقه یک قدم بزرگ به سمت محقق شدن برداشت. افراد با تهیه لوازم دوربین و یادگیری مهارت لازم، آماده ثبت هر لحظه تلخ و شیرین از زندگی خود بودند. بعد از برداشتن این قدم بزرگ، صنعت عکاسی تشکیل، و شروع به رشد کرد. محبوبیت اختراع مهم آن زمان، و مهارتی به نام عکاسی همچنان در حال ارتقا است.

در ابتدا و با اختراع دوربین عکس های در مکان هایی به نام تاریک خانه ها ثبت می شدند. امروزه خبری از آن ها نیست. اما این مکان ها در زمان خود، محبوب بوده، و کمک به سزایی به این صنعت کردند. نکته جالب اینکه، هنوز هم افراد کمی برای جنبه های هنری آن ها از تاریک خانه استفاده می کنند‌.

امروزه اما، هر فرد و هر کجای جهان عکس های خود را در کمترین سرعت ثبت و ضبط خواهد کرد. محدودیت های قدیمی با اختراع های جدید در صنعت عکاسی از بین رفته، و عکاسی برای عامه مردم نیز راحت و قابل دسترسی است. در ادامه به بررسی تاریخچه مختصری از تصویر برداری و عکاسی حرفه ای، از قدیم تا به امروز خواهیم پرداخت.

عکاسی در جهان

اولین ملتی که این هنر را خلق کردند، فرانسوی ها بودند. این مهارت از سال ۱۸۳۰ و به صورتی عجیب شروع شد. اولین تصویر ثبت شده در جهان بر روی یک صفحه فلزی، با قیر پوشیده شده و در زمانی محدود ثبت و محو شده بود.

در ادامه این اختراع، و در سال ۱۸۳۹ دانشمند فرانسوی دیگری به نام لوئی داگر، این آزمایش را با موادی متفاوت رقم زد. او از صفحه مسی با روکش نقره استفاده کرده، و آن را در بخار ید نیز قرار داد. با گذشت مدتی و قرار گیری صفحه در نور تصویر‌ ظاهر گشت. این روش با نام خود این دانشمند، یعنی به نام داگرئوتیپ مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه این روش ارتقا پیدا کرده و روش های امروزی جایگزین آن شدند. در ابتدا ثبت تصاویر فقط مختص افراد خاص و ثروتمندان بود. این وضعیت تا تاسیس اولین کارخانه های تولید دوربین ادامه داشت. بعد از آن تمام اشخاص از این امکان شگفت انگیز بهره بردند.

 

دوره های آموزشی هدا استودیو

هدا استودیو، دوره های آموزشی گوناگونی را برگزار می کند. برگزاری دوره ها به صورت حضوری و خصوصی از جمله مهم ترین ویژگی های هدا استودیو است.

میلاد-مشرف

 

تاریخچه عکاسی در ایران

تاریخچه عکاسی در ایران به سال ۱۸۴۲ بر می‌گردد. و با توقفی سه ساله، از پاریس به ایران منتقل شد. نخستین دوربین عکاسی توسط روسی ها و به یکی از شاهان قاجار، یعنی محمد شاه قاجار اهدا شده بود. علت عکس های زیاد به جا مانده از درباریان در آن سال ها همین مسئله است‌. دوربین عکاسی سال ها در دربار پادشاهی وجود داشت. در آن زمان البته دوربین ها با روش داگرئوتیپ عکس ها را ثبت می کردند.

بعد از روی کار آمدن ناصرالدین شاه این صنعت رونق بیشتری در ایران پیدا کرده، و روز به روز محبوب تر شد. بعد از آن دستگاه فتو گرافی روی کار آمده، و با تکمیل شدن اجزای دوربین، این صنعت از قبل نیز پیشرفته تر شد.

ثبت اولین عکس رنگی

بعد از اختراع دوربین عکاسی و رواج آن در کشور های مختلف جهان، مردم در این فکر بودند که چطور جزئیات بیشتری مانند رنگ ها را نیز به عکس های خود اضافه کنند‌. این مشکل تا زمان اقدام مهم فیزیکدانی به نام ماکسول، ادامه داشت. او با تجزیه و تحلیل سه رنگ آبی، قرمز، و سبز و ارائه نظریه شروع کرد.

سرانجام اولین عکس رنگی توسط فرد دیگری به نام توماس ساتون، و با دستور عمل ماکسول گرفته شد. کم کم این عکس جا افتاد و امروزه شاهد ترکیب زیبایی از رنگ ها در عکس ها هستیم.

اصطلاحات عکاسی حرفه ای

گاها شما در دوره عکاسی شرکت کرده، یا از یک متخصص نظر می خواهید. در بین مکالمه از کلماتی تخصصی استفاده می شود‌. احتمالا شما معنای آن ها را ندانسته، و فقط باعث گیج شدن شما خواهد شد. مثل هر صنعت و مهارت دیگری، عکاسی و تصویر برداری نیز دارای اصطلاحات و کلمان و معانی خاص خود است. با یادگیری این اصطلاحات یادگیری خود را بهبود بخشیده، و عکاسی را بهتر از پیش فرا بگیرید. در ادامه به بررسی چند مورد از این اصطلاحات خواهیم پرداخت.

براکتینگ  نوردهی خودکار

نوردهی یکی از مهم ترین بخش های عکاسی است. با یک نوردهی بد، حتی زیباترین صحنه ها نیز جذاب به نظر نمی آیند. برای تصحیح نور دهی صحنه عکاسی راه های مختلفی وجود دارد. تصویر شما باید دارای نوری متناسب، نه خیلی زیاد و نه خیلی کم و تاریک باشد. گاهی باید تغییراتی در صحنه عکاسی خود ایجاد کنید. در این شرایط حالت براکتینگ برای شماست. این حالت به شما امکان ثبت تصاویر در نور کم و زیاد را می دهد. بعد از ثبت تصاویر نیز برای بهتر شدن، می توان آن ها را در نرم افزار هایی مانند فتوشاپ و… گذاشت تا به تصاویر نهایی دلخواه تان برسید.

گشودگی دیافراگم

این اصطلاح به معنی باز شدن لنز دوربین است. هر چقدر این مقدار کمتر، مقدار نور کمتری نیاز است‌. همچنین مدت زمان شاتر کمتری برای جمع آوری نور نیز نیاز دارید. این پدیده به علت سرعت برخورد نور به لنز است‌. در این حالت نور با سرعت بیشتری به لنز برخورد خواهد کرد.

برای تنظیم این مورد در دوربین خود، باید عدد آن را مشاهده و کنترل کنید. در نظر داشته باشید این عدد هر چه کوچکتر باشد نتیجه شما نیز بهتر است.

اولویت گشودگی دیافراگم

این مورد به راحتی قابل درک است. با قرار دادن دوربین خود در این حالت، دو مورد سرعت شاتر، و ایزو به صورت خودکار تنظیم شده، و کار شما آسان می شود. البته نکته مهم اینکه، تنظیم تغییر گشودگی دیافراگم به عهده خود عکاس است.

علاوه بر این با قرار دادن دوربین خود در حالت auto_iso ایزو هم به صورت خودکار تنظیم خواهد شد. این مورد در مواردی کاربرد دارد. مثلا اگر تصاویری با پس زمینه تار و خارج از فوکوس میخواهید. دوربین را در این حالت قرار داده، و لنز خود را زوم کنید. گشودگی دیافراگم را نیز در کمترین حالت خود تنظیم کرده، و حالا عکس را ثبت کنید.

پس، با عکاسی در این حالت می توان دیافراگم را به صورت دلخواه انتخاب کرد‌‌. دو مورد دیگر نیز به صورت خودکار تنظیم خواهند شد.

برنینگ

این اصطلاح نیز، به معنی انجام گزینش برای تیره کردن بخش های دلخواه از عکس است. این اصطلاح برای زمان قدیم، و تکنیک های قدیم مثل استفاده از تاریک خانه است. اما امروزه با استفاده از روش های مختلف مانند نرم افزار های فتوشاپ و… می توان این کار با به راحتی و بدون دردسر روش های قدیمی انجام داد.

پیکسل پیپینگ

اگر بزرگ نمایی شما در صفحه نمایش دوربین یا..‌. بیش از حد و ۱۰۰ درصد باشد، پیدا شدن اشکالاتی در تصویر شما محتمل است. مثلا قسمتی از عکس شما تار و محو شود. به توجه بیش از اندازه به مواردی مانند این، پیکسل پیپینگ گفته می شود. در حالت کلی از پرداختن جزئیات بیش از حد خودداری کنید.

چیمپینگ

این اصطلاح جالب به معنی بررسی منظم صفحه نمایش ال سی دی دوربین است. با اینکه این عمل ضرر خاصی ندارد، اما بهتر است انجام نشود. زیرا امکان از دست رفتن سوژه های محیط هست.

حالت بالب

از این حالت برای نوردهی های طولانی، و با فشردن کلید شاتر استفاده می شود. بعد از فشردن کلید شاتر دوربین به صورت خودکار شاتر را باز کرده و با رها کردن کلید آن را می بندد. اگر نمی‌خواهید دوربین در دست شما بلرزد، از این حالت استفاده کنید.

لنز پرایم

این لنز فاقد هر گونه بزرگنمایی و کوچک نمایی بوده، و اصطلاحا فاصله کانونی در این مورد ثابت می ماند. البته این لنز ها گشودگی دیافراگم بیشتری داشته، و می توان آن ها را در موقعیت های کم نور استفاده کرد‌. در این حالت استفاده از فلش نیز لازم نیست. در عکاسی پرتره نیز، برای ایجاد جلوه بوکه می توان روی این لنز ها حساب کرد. از لحاظ وزن نیز، این لنز ها از لنز های زوم کوچک تر هستند. این لنز ها خلاقیت عکاسی را بالا برده و همچنین فاقد قابلیت بزرگنمایی هستند.

لنز کیت

این لنز استاندار بوده، و با اغلب دوربین های دی اس ال آر همراهی می کند‌. به این لنز ها لنز های همه کاره نیز اطلاق شده، و محبوب بسیاری از افراد هستند. اما نمی توان تخصصی از آن ها استفاده کرد. برای عکاسی تخصصی لنز های مختص آن نوع را انتخاب و استفاده کنید.

از ویژگی های دیگر این لنز ها به کار بردن پلاستیک به جای فلز، و ارزان قیمت بودن این نوع لنز است‌. البته این مورد باعث کاهش مقاومت این لنز در برابر مواردی مانند گرد و غبار شده، و این نقطه ضعف محسوب می شود.

علاوه بر این به دلیل ساختار خود، گشودگی دیافراگم کمتری را پوشش داده، و این محدودیت نیز وجود دارد. اما اگر تازه کار هستید، این لنز برای شما مفید است.

لنز فلز

به نور انحرافی که به سوژه مقابل لنز برخورد کند لنز فلز گویند‌. اثر این لنز در عکس ها و تصاویر گرفته شده مانند نقاط یا باریکه های نور دیده می شود. البته امکان قرار گیری این لنز در دسته موارد مزاحم عکاسی برای بعضی افراد نیز هست. اما این لنز هم طرفداران خود را دارد. البته بسیاری از لنز های موجود دارای هود لنز بوده، و از برخورد نور های اضافی به لنز جلوگیری می کنند‌. این لنز می تواند ظاهری نرم تر و طبیعی تر به تصویر شما بدهد.

عمق میدان

بعد از توضیح دیافراگم، توضیح این مورد کمی آسان تر می شود. به میزان تصویری که در فوکوس قرار می گیرد عمق میدان می گویند. با بازتر شدن دیافراگم دامنه فوکوس کاهش پیدا می کرد. درباره اصطلاح بوکه، در عکس های پرتره معمولا پس زمینه فاقد جزئیات بوده و اصطلاحا بوکه شده است. علاوه بر این اصطلاح دیگری به اسم میدان عریض نیز قابل توضیح است. در عکاسی طبیعت، قسمت بیشتری از تصویر در فوکوس قرار گرفته، و به آن میدان عریض اطلاق می شود. در این حالت می توان جزئیات تصویر را از فواصل مختلف و بیشتری ثبت کرد. رعایت این مورد نیز در عکاسی حرفه ای موثر است.

ترکیب بندی در عکاسی حرفه ای

یکی از مهم ترین موارد در عکاسی، انتقال درست احساسات و عمق تصویر است. برای بهبود این مورد، باید از ترکیب بندی اصولی در عکس خود مطمئن شوید. به رابطه بین عکاس و سوژه ترکیب بندی گفته شده، و برای رعایت آن، نکات کلیدی مهمی باید رعایت شود. در ادامه به چند مورد از اصول ترکیب بندی خواهیم پرداخت.

تعریف ترکیب بندی

به آرایش عناصر مختلف در تصویر، و چگونگی چیدن آن ها ترکیب بندی اطلاق می شود. در این مورد، شما سعی در بهتر دیده شده عمق عکس، و زیبایی هر چه بیشتر عناصر در عکس خود هستید. چیدمانی که بیشترین جذابیت با دارا بوده، و در عین حال منظور و احساسات شما را نیز پوشش دهد.در ترکیب بندی، شما به روایت گری می مانید، که سعی در روایت کردن مفهومی خاص برای مخاطب دارد.

علاوه بر این، یادگیری‌ ترکیب بندی اصولی در خلاقیت شما تاثیر به سزایی داشته، و سبک شما را از بقیه عکاسان متمایز خواهد کرد. پس با رعایت این اصول بهبودی در عکاسی خود ایجاد کرده، و با تمرین نکات پیش رو، عکس های جذاب تری ثبت کنید. در بخش بعدی به عناصر مهم ترکیب بندی در عکاسی خواهیم پرداخت.

خط

خطوط در ترکیب بندی نقش مهمی را ایفا می کنند. خطوط با هدایت چشم بیننده به سمتی که مد نظر دارید، شما را به ترکیب بندی اصولی خواهند رساند. در این مورد، مبحثی به نام خطوط راهنما نیز قابل توجه است. خطوطی که در جهت سوژه مد نظر شما هستند، خطوط راهنما نام گذاری می شوند. علاوه بر خطوط منتهی به سوژه، با قرار دادن خطوطی که هم گرا شوند، یا به سمت خاصی اشاره کنند، از خطوط استفاده کرده، و ترکیب بندی جذاب بسازید.

بعضی از قسمت های تصویر، موارد مناسبی برای پیاده کردن الگوی خطوط است. به عنوان مثال گوشه های تصاویر یکی از این مکان ها هستند. بعضی از پدیده های طبیعی مانند رودخانه ها نیز کمک شایانی به هدف و ترکیب بندی شما خواهند کرد‌. از خطوط همگرا نیز برای اشاره به سوژه خود در وسط تصویر استفاده کنید.

ارزش

به میزان روشنی و تیرگی عناصر استفاده شده در عکس شما، اصطلاح ارزش اطلاق می شود. این مورد میزان سیاهی، سفیدی و‌‌‌… را تعیین کرده، و با استفاده درست از آن، عکسی قدرتمند بسازید. پس، تنها استفاده از عناصر درخشان و رنگی در تصویر‌ برداری حائز اهمیت نیست. بلکه این تیرگی و روشنی عکس ها است که در بعضی موارد زیبایی و جلوه خاصی به عکس شما خواهد داد.

رنگ

رنگ ها، یکی‌ از مهم ترین، و در عین حال جذاب کننده ترین عناصر یک تصویر هستند‌. شما با استفاده درست از ترکیب بندی رنگ ها، می توانید آثار هنری ارزشمندی تولید کنید. رنگ ها و ترکیب درست آن ها در زیبایی عکس شما تاثیر بسزایی ایفا می کنند. این مورد یکی از ابزار های مفید برای گروه های مختلف شغلی مانند طراحان مد، گرافیک و… محسوب می شود. دانستن بعضی اصول برای ترکیب بندی زیباتر مفید است‌. به عنوان مثال استفاده از رنگ های مکمل، جلوه بصری زیباتری در عکس ها ایجاد خواهد کرد.

هنرمندان، عکاس ها و طراحان گرافیکی از تم های رنگی استفاده کرده، و با ترکیب های رنگی جلوه های جذابی به کارهای خود اضافه می کنند. از نظریه های رنگی مختلف، می توان به رنگ های مکمل، رنگ های اصلی، رنگ های ثانویه، رنگ های هم خانواده، رنگ های ثالث و…. اشاره کرد. استفاده از این تم ها، در ترکیب بندی زیبا شما را یاری خواهد کرد.

فضا

فضا های اشغال شده، و یا خالی در تصویر خود در ترکیب بندی مهم هستند. این فضا ها می توانند باعث بالا بردن جذابیت عکس شما، و یا برعکس باعث کاهش جذابیت آن شوند. به همین علت استفاده درست از آن ها در ترکیب بندی مهم است. یکی از مولفه ها در این مورد، فضای منفی است‌.

به فضای اضافی داخل تصاویر فضای منفی اطلاق می شود. استفاده درست و خلاق از این فضا نه تنها کیفیت عکس را پایین نمی آورد، بلکه به زیبایی و ترکیب بندی جذاب آن می افزاید‌. بنا بر این در استفاده از فضای منفی خلاق و کوشا عمل کنید. تمامی فضا های استفاده شده در تصویر شما را، می‌توان به عنوان عامل مهم در تصویر محسوب کرد‌.

شکل و فرم

تفاوت این مورد با طراحی، در یک مورد مهم به نام سه بعدی بودن شکل ها و فرم ها است. در عکاسی، شما یک منظره سه بعدی را ثبت خواهید کرد‌. عکاسی دارای فرم های بیشتر و نقاشی و طراحی دارای اشکال بیشتر است. در استفاده از فرم ها چند مورد قابل ذکر می باشد‌. به عنوان مثال، استفاده از فرم های جذاب، زیبایی عکس شما را نیز بالا می برد. این فرم ها می توانند  شامل موارد متعددی مانند اشخاص و… بوده، و در عکاسی حرفه ای شما اثر گذار باشند‌.

بافت

تعریف بافت در عکاسی، با تعریف بافت در فضای حقیقی متفاوت است‌. در فضای حقیقی بافت، به موردی گفته شده که  قابل لمس باشد. اما در صنعت عکاسی حس لمسی وجود ندارد. بنا بر این تعریف بافت کمی متفاوت به نظر می رسد. در عکاسی، بافت به چیزی که حس لمس را در واقعیت منتقل کند اطلاق می شود.

این مورد تاثیر خاصی بر مخاطب داشته، و حس طبیعی و حقیقی خوبی به عکس شما می دهد. از این جهت باعث بهبود تصویر خواهد شد. از این عنصر برای ایجاد کنتراست دو عنصر استفاده کنید. جنس های متضاد مانند نرم و سخت مثال خوبی هستند. اگر اثر بافت را با توجه به نور و خطوط راهنما به کار ببرید، معمولا نتیجه های زیبایی دریافت خواهید کرد.

انواع عکاسی

عکاسی نیز مانند هر رشته دیگری، دارای شاخه های تخصصی و انواع مختلف موضوع است‌. این تنوع شاخه در عکاسی، باعث خلاقیت بیشتر عکاسان و تصویر برداران، و همچنین دامنه وسیعی برای انتخاب تخصص عکاس است. عکاسی حرفه ای در هر یک از این بخش ها، می تواند علاقه شما هم باشد.  در این بخش به چندین مورد از انواع عکاسی خواهیم پرداخت.

عکاسی پرتره

احتمالا تا به حال اسم پرتره به گوش شما خورده باشد. نکته جالب اینکه، سبکی به همین اسم نیز در صنعت عکاسی موجود است. عکاسی پرتره یکی از محبوب ترین سبک های عکاسی به شمار‌ رفته، و بر روی ثبت شخصیت و ماهیت موضوع متمرکز است. این ماهیت شاید یک شخص، یک حیوان، یا حتی یک زوج باشد. این سبک از عکاسی با هدف ایجاد ارتباط احساسی بین مخاطب و سوژه شما شکل گرفته است.

برای این سبک از عکاسی از روش ها و مولفه های مختلفی استفاده می شود. در این سبک از نورپردازی، ژست های متفاوت و پس زمینه های مختلف برای نتایج خود استفاده می کنند. لازم به ذکر است که اگر این نوع عکاسی را به عنوان سبک مورد علاقه خود برگزیدید، حتما دوربین های مناسب این سبک را نیز بشناسید.

عکاسی خیابانی

شاید در میان انبوه عکس ها در فضای مجازی، گاهی عکسی معمولی با تصویری از زندگی روزمره و معمولی افراد نظر شما را جلب کرده باشد. عکاسی خیابانی با هدف ثبت لحظات عادی از زندگی روزمره یک سبک آشکار محسوب می شود. این عکاسی با به تصویر کشیدن جنبه های متفاوت زندگی شهری، موارد متفاوتی مانند فرهنگ، احساسات و..‌‌. را در مردم مختلف به نمایش می گذارد. این عکاسی به اصطلاح معروف شکار لحظه ها می ماند‌. زیرا سرعت ثبت عکس در این نوع از عکاسی اهمیت ویژه ای دارد.

عکاسی مد

مد نیز، شامل انواع متفاوتی است. مد لباس، لوازم جانبی، محصولات آرایشی، بهداشتی، زیبایی و.‌‌.. همگی جزوی از این صنعت محسوب می شوند. عکاسی مد با خلق تصاویری زیبا، جذابیت موارد مذکور را نشان می دهد. در واقع، عکاسی مد کمک بسیار خوبی به برند ها، طراحان و…. می کند‌. این سبک با به رخ کشیدن جنبه های متفاوت و زیبا یک محصول، به خرید آن کمک بسزایی خواهد کرد. به همین علت، این مدل عکاسی طرفداران زیادی داشته، و با همکاری با ارایشگران، طراحان لباس و شرکت های برند، تصاویری زیبا خلق می کند.

عکاسی منظره

این نوع عکاسی، همانطور که از نام آن پیداست به ثبت مناظر طبیعی می پردازد. این تصاویر شامل مناظر بکر، طبیعت، کوه ها، چشمه ها و… است. در این نوع از تصویر برداری، هدف عکاس به تصویر کشیدن عظمت طبیعت و نشان دادن زیبایی مناظر طبیعی است. نور پردازی در این نوع از عکاسی مهم بوده، و ممکن است حتی در انتظار یک لحظه خوب، روز ها طول بکشد.

عکاسی مستند

این نوع عکاسی، سبکی متفاوت را رقم زده و جذابیت های خاص خود را برای عکاسان دارد. در این سبک هدف به تصویر کشیدن رویداد های زندگی واقعی، لحظات تاریخی، رویداد های اجتماعی و… است. عکاسان در این سبک، سعی در نشان دادن واقعیت ها به صورت عینی، و جلب توجه مخاطب به رویداد های مهم دارند. در این سبک، ابتدا باید درک عمیقی از موضوع داشته، و همچنین رویکردی اخلاقی برای ارائه موضوعات حقیقی دارا باشید.

عکاسی حیات وحش

این نوع از عکاسی، دارای هیجان بسیار بالا، و چالش های عجیب و غریب است. در این عکاسی، شما تصاویر حیوانات مختلف را، داخل زیستگاه های طبیعی آن ها ثبت کرده، و بسیاری از زیبایی های حیات وحش را با چشم خود می بینید. البته این سبک نیازمند صبر بالا، درک رفتار های مختلف حیوانات، و همچنین مهارت فنی دارد. این عکاسان اغلب به مکان های طبیعت وحشی و خالی از سکنه سفر کرده، و با زیبایی های طبیعت روبرو خواهند شد.

عکاسی ماکرو

این سبک از عکاسی به گرفتن تصویر بسیار نزدیک، از سوژه های کوچک تمرکز دارد. این نوع تصویر برداری سوژه های بسیار کوچک که معمولا از چشم غیر مسلح دور می مانند را آشکار می کند. دنیای حشرات، گیاهان، و سوژه های کوچک در این عکاسی مورد بررسی هستند. این عکس برداری از تکنیک های نورپردازی و لنز های خاصی برای ثبت تصاویر استفاده می کند‌.

عکاسی زیر آب

دنیای زیر آب، همیشه یکی از سوالات بی پاسخ بشر باقی مانده است. عکاسان زیر آب با ثبت تصاویر زیبای دریا ها و اقیانوس ها، جذابیت آن ها را به رخ کشیده، و کمی از این اسرار را فاش می کنند. البته این نوع عکاسی جزو هزینه بر ترین سبک های عکاسی است. زیرا برای این کار به تجهیزات تخصصی و ضد آب نیاز است‌. علاوه بر این عکاسان زیر آب باید غواصان ماهری نیز باشند.

دوره عکاسی حرفه ای مشهد

عکاسی مانند هر هنر دیگه ای، دارای نکاتی در یادگیری درست است. دو عامل بسیار مهم در این هنر، یادگیری صحیح و تکرار و تمرین به شمار می رود. تمرین کردن، یکی از موارد مهم در بسیاری از هنر ها است‌. با تمرین کافی، می توان بهبود خوبی در حرفه های مختلف کسب کرد‌. مهم ترین مولفه در کنار هم قرار گرفتن این دو مولفه است.

اگر استاد با تجربه ای داشته باشید، اما در تمرین کردن تنبلی به خرج دهید و به تکرار تمرین ها به اندازه کافی نپردازید، پیشرفت خوبی نخواهید داشت. بر عکس، اگر مداوم تمرین کرده، اما یادگیری اصولی و استادی که اشتباهات شما را اصلاح کند نداشته باشید، همچنان پیشرفت شما با اختلال روبرو خواهد شد. پس این دو عامل جزو مهم ترین مولفه های هنر عکاسی حرفه ای است.

دوره آموزش عکاسی حرفه ای در مشهد، با ارائه مهم ترین مطالب در عکاسی حرفه ای، تجربه تصویر برداری اصولی و یادگیری درست را برای شما رقم خواهد زد. این دوره با تاکید بر مهم ترین اصول عکاسی، پکیجی کامل برای علاقه مندان این هنر محسوب می شود. این دوره دارای مزایای مهمی است که در یادگیری شما تاثیر بسزایی خواهند داشت. در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

خصوصی بودن

کلاس های مختلفی در زمینه عکاسی وجود دارند. این دوره ها با وجود داشتن مدرس با تجربه، اما به صورت عمومی برگزار می شوند. عمومی بودن کلاس ها معایبی را نیز به همراه دارند. به عنوان مثال، ممکن است به علت تعدد دانشجویان در این کلاس، اشکال یا سوال شما به طور تخصصی بررسی نشده، و آن مشکل تا انتهای حرفه کاری شما همراه تان بماند. دوره عکاسی حرفه ای، با بررسی تخصصی اشکالات شما در کلاس های خصوصی، و در میان گذاشتن این اشکالات با اساتید با تجربه، به رفع آن ها پرداخته و در بهبود یادگیری شما نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

حضوری بودن

بسیاری از دوره های عمومی و خصوصی در موسسات مطرح کشور وجود دارند که با وجود اساتید با تجربه و پکیج آموزشی کامل، دوره را به صورت مجازی یا آفلاین برگزار می کنند. مجازی بودن دوره ها اشکالات متعددی را برای یادگیری دانشجو به وجود خواهد آورد. در عکاسی که مهارتی فیزیکی، و نیازمند تمرین و تکرار است، این مشکل دو چندان خواهد شد. این دوره با برگزاری کلاس ها در ۵ جلسه و به صورت حضوری، از یادگیری صحیح شما اطمینان حاصل کرده، و اشکالات کلی و جزئی شما را رفع خواهد کرد.

 مدرس دوره

بسیاری از کلاس ها و دوره ها با تجهیزات کامل وجود دارند که به علت عدم تجربه کافی مدرس مفید به نظر نمی آیند. تجربه مدرس، خصوصا در حرفه عکاسی بسیار حائز اهمیت بوده، و یکی از مولفه های مهم است. تجربه بالای اساتید شما به یادگیری تان کمک شایانی کرده، و با گرفتن نکات مهم از آن ها، می توانید بهبود خود در عکاسی را مشاهده کنید. دوره عکاسی حرفه ای در مشهد، با دارا بودن اساتید با تجربه در زمینه عکاسی و فیلمبرداری، از یادگیری شما اطمینان حاصل کرده، و با ارائه نمونه کار، رضایت شما را در پی خواهد داشت.

شناور بودن ساعت کلاس

احتمالا بسیاری از دوره های خوب را، به علت تداخل زمانی از دست داده اید. این دوره ها با وجود محتوای خوب، به علت وقت نداشتن یا زمان بندی غلط از برنامه شما کنار گذاشته می شوند. این دوره با شناور بودن ساعت کلاس، این امکان را به دانشجو می دهد تا با توجه به زمان بندی خود، در کلاس شرکت کرده، و لازم به زمان بندی دوباره، یا کنسل کردن برنامه های دیگر نباشد.

رضایت هنر جو ها

دوره عکاسی حرفه ای در مشهد، با رضایت بالای ۹۰ درصد هنرجو های قبلی این دوره، این اطمینان را به شما می دهد که با رضایت خاطر در دوره شرکت کرده، و از یادگیری صحیح خود مطمئن باشید.

تجهیزات کامل دوره

هنر عکاسی، برخلاف بعضی هنر ها برای شروع به تجهیزاتی حداقلی محتاج است. بنابراین مجهز بودن اساتید دوره ها، و یادگیری شما با وسایل کاربردی و مجهز ضروری است. این دوره با دارا بودن تجهیزات کافی مانند نور، میکروفون، دوربین گیمبال و…. از امکانات خوبی برخوردار بوده، و یادگیری شما را بهبود خواهد بخشید.

سر فصل های دوره

در قسمت انتهایی مقاله، به بررسی اجمالی سر فصل های دوره پرداخته، و هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

معرفی انواع دوربین ها

هر نوع تخصص در عکاسی، باید با دوربین مخصوص خود انجام شود. در این سر فصل راجع به دوربین های مختلف صحبت کرده، و با انواع آنها آشنا خواهید شد.

آشنایی با انواع لنز ها

مثل انتخاب دوربین مناسب، هر تخصص در عکاسی لنز مناسب خود را می طلبد. همانطور که در مقاله نیز اشاره شد، هر لنز دارای کاربرد های خاص خود است، لنز های متفاوت، برای مواقع متفاوت استفاده شده، و بهترین تصاویر را خلق می کنند. در این سر فصل با انواع لنز ها آشنا خواهید شد.

فاصله کانونی

در سر فصل پیش رو با مفهوم فاصله کانونی آشنا خواهید شد. این اصطلاح به فاصله بین نقطه همگرایی لنز شنا و سنسور تصویر اطلاق شده، و دارای کاربرد های متفاوتی در ثبت تصاویر و فیلم بردای است. این سر فصل به فاصله کانونی و مفهوم آن خواهد پرداخت.

قاب بندی

یک قاب بندی درست، می‌تواند تأثیرگذاری تصویر و فیلم شما را تا چند برابر افزایش دهد. در این سر فصل با مفهوم ترکیب بندی آشنا شده، و نکات آن را می آموزید.

نور پردازی

نور پردازی اصولی، زیبایی عکس شما را تا چند برابر افزایش داده و بالعکس، یک نورپردازی غلط زیباترین صحنه ها را نا زیبا جلوه می دهد. در این سر فصل با نورپردازی و اصول آن آشنا خواهید شد.

دیافراگم

به میزان باز شدن لنز دوربین گشودگی دیافراگم اطلاق می شود. این مفهوم دارای نکات و موارد مهمی بوده، و تاثیر بسزایی در تصویر برداری و فیلم برداری شما دارد. در این سر فصل به اصول در این مورد خواهیم پرداخت.

سرعت شاتر

سرعت شاتر عامل کنترل کننده زمان ورود نور به دوربین شما، جهت ثبت تصویر است. این سرعت به زمان نوردهی نیز معروف بوده، و عامل مهمی در عکس برداری و فیلم برداری است. در این سر فصل به سرعت شاتر و عوامل موثر در آن خواهیم پرداخت.

ایزو

به میزان حساسیت حسگر دوربین نسبت به نور اصطلاح ایزو اطلاق می شود. اگر ایزو بالا باشد، دوربین حساسیت بیشتری به نور داشته، و نیاز به نور کمتری نیز دارد. اما برای داشتن عکس با کیفیت باید ایزو را در حد معقولی نگه داشت. در این سر فصل به ایزو و موارد مهم آن خواهیم پرداخت.

تجهیزات حرکتی

علاوه بر نکات یادگیری، برای بهبود عکاسی باید کار‌ با تجهیزات مختلف را بیاموزید. در سر فصل تجهیزات حرکتی با مواردی مانند گیمبال و انواع آن، مانند گیمبال کرین، و مواردی که به وسیله آن ها حرکت های دوربین انجام می شود، آشنا خواهید شد.

صدابرداری

در فیلم برداری، علاوه بر گرفتن تصویر خوب، صدا نیز عامل مهم و تاثیرگذاری به شمار می رود. در سرفصل پیش رو با این عامل مهم بیشتر آشنا خواهیم شد.

فریم ریت ها

تعداد فریمی که دوربین می تواند در هر ثانیه ثبت کند به فریم ریت معروف است. مثلا در دوربین مدار بسته تعداد فریم ریت، مشخص می کند هر ثانیه از فیلم ثبت شده از چند تصویر ثابت تشکیل شده است. در این سر فصل به موارد مهم در زمینه فریم ریت اشاره خواهیم کرد.

رزولوشن

وضوح دوربین دیجیتال و یا اصطلاحا رزولوشن به اندازه تصویر دیجیتالی که دوربین تولید می کند اطلاق می شود. این مورد معمولا با واحد مگاپیکسل یا چند میلیون پیکسل بیان می گردد. در این سر فصل به رزولوشن خواهیم پرداخت.

حرکت های دوربین

شاید تا به حال اسم حرکت کرین به گوش شما خورده باشد. این نوع حرکت جزو سر فصل حرکت های دوربین محسوب شده و با موارد دیگری مانند تیلت، پن، دالی و… همراه است. در این سر فصل به توضیح این حرکات خواهیم پرداخت.

 

مجددا قابل ذکر است که دوره آموزش عکاسی حرفه ای مشهد، یکی از دوره های آموزشی هدا استودیو محسوب می شود. در این مجموعه دوره های دیگری نیز مرتبط با فضای دیجیتال مارکتینگ برگزار می شود که توضیحات مفصل آن به همراه سرفصل ها در برگه مربوط به دوره های حضوری هدا استودیو ذکر شده است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

آموزش گیمبال مشهد | تمرین های حرفه ای

آنچه در این پست میخوانید هدف استفاده از گیمبال چیست؟گیمبال (Gimbal) چیست؟نحوه عملکرد گیمبالنکات ضروری برای استفاده صحیح از گیمبالتعادل…

بیشتر بخوانید
آموزش عکاسی در مشهد در 5 جلسه

آموزش عکاسی در مشهد در ۵ جلسه

آنچه در این پست میخوانید دوره آموزش عکاسی در مشهدفواید شرکت در دوره های عکاسی پیشرفتهجهت دادن به دیدتشویق بیشتر…

بیشتر بخوانید
ادیت با پریمیر | هدا استودیو برگزار کننده دوره حضوری پریمیر در مشهد

آموزش ادیت با پیریمیر در مشهد

آنچه در این پست میخوانید چرا تدوین و ادیت با پریمیرتاریخچه پریمیر پرومزایای پریمیر پرونقش پیش نیازهای متفاوت در اجرای…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *